Skip to content ↓

St Hugh’s A Church of England Academy

Creativity Responsibility Wisdom

  • slideshow image

Staff

LEADERSHIP TEAM
Susan Dench Executive Headteacher
Kirsty Kuffour Deputy Headteacher
Emily Mann Trust SENCo
George Mole Assistant Headteacher Behaviour and Curriculum

 

TEACHING STAFF
Ruth Allery Teacher of Girls’ PE/Teaching and Learning Coach
Tracey Bainbridge Teacher of Mathematics
Gillian Brady Teacher of Girls’ PE and Dance/Teaching and Learning Coach
Clare Buffham CTL Science
Tom Butt Second in Department Science
Robert Charlton Teacher of Music/Head of House
Rachel Clinton Teacher of MFL
Paula Coverley Teacher of Hair/Beauty
Rosemary Dray Lead Practitioner Mathematics
Cassandra Drayton Trainee Teacher PE
Carl Gregory Teacher of History
Jo Hesketh Teacher of Englishg
Kathryn Howden Teacher of History (Supply)
Lee Hulse Teacher of Science/Head of House
Hollie Kendall Teacher of English
Kirsty Kuffour Deputy Headteacher and Teacher of History
Hannah Lines CTL MFL
Emily Mann Trust SENCo
Bill Mara Teacher of History
Sara Martin CTL Humanities
Wayne Martini Teacher of PE/Head of House
Amy McLellan Teacher of Maths
Andrea Mitchell Teacher of English
George Mole Assistant Headteacher Curriculum and Teacher of ICT
Billie O’Malley Teacher of Drama/Cover Supervisor
Neil Paddison CTL English
Jacqueline Pearson Teacher of Art and Design
Julian Power Teacher of English
Jacob Swatton Trainee Teacher Science
Rachel Taylor CTL Maths and STEM
Sonia Waldren Teacher of Maths (Supply)
Alastair Weir CTL PE
Samantha Woods CTL Creative Subjects

 

SUPPORT STAFF
Phil Baddeley Data Manager
Helen Blakey Student Support Co-ordinator
Louise Breden TA
Danielle Dammes Graduate Learning Mentor English
Kerry Davies 1:1 Tuition Co-ordinator
Veronica Dexter Maths Intervention Co-ordinator
Jo Glover Homes/Schools Liaison Worker
Kerry Hall TA
Andy Hann Exam Invigilator
James Harden TA
Belinda Hicks TA
Sam Paton TA
Louise Potterton TA
Carrie Roberts TA (Behaviour)
Jo Rollinson Attendance Officer
Pippa Rowley Behaviour TA
Nicola Shannon TA
Robert Strutt Isolation Room Manager
Martin Taylor Exam Invigilator
Sally Undy TA 

 

ADMINISTRATION STAFF
Julie Swatton PA to Executive Headteacher/Administration Manager
Katie Anelli Administration Assistant
Steve Dewhurst Administrator
Karen Hann Personnel Administrator
Vicki Panks Part-time Clerical Assistant
Claire Williams Administration Assistant
Tracy Willows Examinations Officer

 

SITE MANAGEMENT TEAM
Richard Arbon Caretaker
Jane Bignell Cleaning staff
Stephen Bonshor Minibus Driver/Assistant Caretaker
Sharon Charnock Cleaning Staff
Diane Cook Cleaning Supervisor
Richard Cox Caretaker
Sylvia Duthie Cleaning Staff
Jane Mason Cleaning Staff
Carly Michniew Cleaning Staff
Sharon Munton Cleaning Staff
Sharon Rayner Cleaning Staff
Michelle Ross Cleaning Staff
Leon Tilley Cleaning Staff
Brenda Towning Cleaning Staff
Karen Woodford Cleaning Staff

 

TECHNICAL STAFF
Cheryl Bennett Art and Design Technician
Chris Herrick IT Technician
David Price Senior IT Technician
Sharron Tennant Food Technician
Hamendra Mistry Systems Manager
Stephen Day IT Apprentice
Rhiannon Kopp Science Technician
Sally Undy Art and Design Technician

 

MIDDAY SUPERVISORS
Sharon Jones  
Jane Mason  
Vicki Panks  
Sharron Tennant  
Sally Undy Senior MSA

 

CATERING STAFF
Julie Fardell Catering Assistant
Lorraine Felton Catering Assistant
Angela Scarborough Catering Assistant
Carolyn Scoffield Assistant Cook
Tracy Stretton Catering Manager
Christine Weston Catering Assistant

 

TRUST STAFF
Janice Pearson School Business Manager
Estelle Sharpe Bursar
Alex Harris Finance Administrator