Skip to content ↓

St Hugh’s A Church of England Academy

Creativity Responsibility Wisdom

  • slideshow image

Staff

LEADERSHIP TEAM
Susan Dench Executive Headteacher
Kirsty Kuffour Deputy Headteacher
Emily Mann Trust SENCo

 

TEACHING STAFF
Ruth Allery Teacher of Girls’ PE/Teaching and Learning Coach
Tracey Bainbridge Teacher of Art and Design
Gillian Brady Teacher of Girls’ PE and Dance/Teaching and Learning Coach
Clare Buffham CTL Science
Tom Butt Second in Department Science
Robert Charlton Teacher of Music/Head of House
Rachel Clinton Teacher of MFL
Paula Coverley Teacher of Hair/Beauty
Rosemary Dray Lead Practitioner Mathematics
Callum Grady Trainee Teacher of History
Carl Gregory Teacher of History
Jo Hesketh Teacher of Englishg
Lee Hulse Teacher of Science/Head of House
Hollie Kendall Teacher of English
Kirsty Kuffour Deputy Headteacher/CTL Humanities 
Hannah Lines CTL MFL
Emily Mann Trust SENCo
Sara Martin CTL Careers 
Wayne Martini Teacher of PE/Head of House
Amy McLellan Teacher of Maths
Andrea Mitchell Teacher of English
George Mole Curriculum Manager/Teacher of IT
Billie O’Malley Teacher of Drama/Cover Supervisor
Neil Paddison CTL English
Jacqueline Pearson Teacher of Art and Design
Julian Power Teacher of English
Rachel Taylor CTL Maths and STEM
Caroline Sharp Teacher of Maths 
Alastair Weir CTL PE
Samantha Woods CTL Creative Subjects

 

SUPPORT STAFF
Phil Baddeley Data Manager
Helen Blakey Student Support Co-ordinator
Louise Breden TA
Danielle Dammes Graduate Learning Mentor English
Kerry Davies 1:1 Tuition Co-ordinator
Veronica Dexter Maths Intervention Co-ordinator
Will Dolby TA Apprentice
Jo Glover Homes/Schools Liaison Worker
Kerry Hall TA
Andy Hann Exam Invigilator
James Harden TA
Belinda Hicks TA
Sam Paton TA
Louise Potterton TA
Jo Rollinson Attendance Officer
Nicola Shannon TA
Martin Taylor Exam Invigilator
Sally Undy TA 

 

ADMINISTRATION STAFF
Julie Swatton PA to Executive Headteacher/Administration Manager
Katie Anelli Administration Assistant
Steve Dewhurst Administrator
Karen Hann Personnel Administrator
Vicki Panks Part-time Clerical Assistant
Claire Williams Administration Assistant
Tracy Willows Examinations Officer

 

SITE MANAGEMENT TEAM
Richard Arbon Caretaker
Jane Bignell Cleaning staff
Stephen Bonshor Minibus Driver/Assistant Caretaker
Sharon Charnock Cleaning Staff
Angie Davies Site Manager
Diane Cook Cleaning Supervisor
Sylvia Duthie Cleaning Staff
Jack Goode Caretaker
Carly Michniew Cleaning Staff
Sharon Rayner Cleaning Staff
Michelle Ross Cleaning Staff
Paul Selby Caretaker
Leon Tilley Cleaning Staff
Brenda Towning Cleaning Staff
Karen Woodford Cleaning Staff

 

TECHNICAL STAFF
Chris Herrick IT Technician
David Price Senior IT Technician
Sharron Tennant Food Technician
Hamendra Mistry Systems Manager
Stephen Day IT Apprentice
Rhiannon Kopp Science Technician
Sally Undy Art and Design Technician

 

MIDDAY SUPERVISORS
Sharon Jones  
Vicki Panks  
Lucy Smith  
Sharron Tennant  
Sally Undy Senior MSA

 

TRUST STAFF
Estelle Sharpe Bursar
Alex Harris Finance Administrator
Phil Baddeley Data Manager